užitková voda

Užitková voda je voda, která se vždy vyrábí z pitné vody, a to buď pouze ohřevem (teplá voda), přičemž pro teplou vodu nejsou stanoveny žádné bezpečnostní a kvalitativní limity jako pro vodu pitnou.  STN 83 0616 definuje teplou vodu jako vodu, která není zdraví škodlivá, ale není určena k pití nebo vaření!  Je důležité vědět, že teplá voda pro domácnost nepodléhá žádným normám, žádný právní předpis nestanovuje přesné požadavky na její kvalitu a nepodléhá pravidelným kontrolám. Navíc je díky své teplotě náchylnější k bakteriím. Teplou vodu pro domácnost lze vyrábět pouze z pitné vody. O jeho použití rozhoduje příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.

 

 

Teplou vodu pro domácnost lze vyrábět také čištěním šedé odpadní vody (odpadní voda z koupelen, sprch, van, umyvadel, praček, myček nádobí, odpadkových košů). Čištěním se mění na použitelnou vodu (nazývanou také bílá voda).

 

Kromě výše zmíněné teplé vody může být voda pro domácnost také:

Průmyslová voda - jedná se o vodu používanou v průmyslových závodech ke zpracování surovin nebo výrobě produktů, obvykle připravovanou samotnými závody, recyklovanou a skladovanou v nádržích nebo zásobnících.
Technologická voda - je technologická voda, která je součástí výrobního procesu daného výrobku.
Zavlažovací voda - je povrchová voda pro zavlažování s klasifikací užitkové vody.

 

Úzitková voda sa môže vyrábať ďalej prečistením sivej odpadovej vody (odpadová voda z kúpeľní, spŕch, vaní, umývadiel, pračiek, umývačiek riadu, drvičov odpadu). Prečistením sa mení na úžitkovú (označuje sa aj biela voda).


 

Použití vody pro domácnost

 

1. Splachování 
Splachování záchodu čistou pitnou vodou je jedním z největších hříchů moderní společnosti. Vylévání průměrně 8 litrů vody do toalety na jedno použití (když v některých zemích nemají ani 3 litry, které by měl člověk vypít za den) je plýtvání vzácným zdrojem.

Použitelná voda ve skutečnosti bohatě stačí na splachování.

2. Zavlažování
Okrasné skalky, sady, zeleninové zahrady. Všechny rostliny potřebují zavlažování (zejména v létě). Nasbíraná dešťová voda bude užitečná, pokud se na obloze již několik dní neobjeví ani mráček. Rostliny pijí i "nepitnou" vodu.

3. Praní (čehokoli)
Auto, špinavé nářadí, podlaha, vana. 90 % věcí v naší domácnosti odolává dešťové vodě při mytí. Okna, zrcadla, nádobí a zuby je však lepší nechat v rukou pitné vody.

4. Sprchování
Dešťová voda je měkká, obsahuje méně minerálů a může být vhodná k mytí vlasů. Abyste však mohli vodu používat i pro tyto "citlivější" záležitosti, budete potřebovat spolehlivý filtr.

5. Vytápění
Podobný případ jako v předchozím bodě. Po konzultaci s technikem a drobných úpravách by nemělo nic bránit tomu, abyste vodu do radiátorů pustili.

6. Krmení zvířat
Ať už dáváte svým mazlíčkům pít vodu nebo jim vaříte večeři, neměli byste jim nijak ublížit. Zvířata jsou také zvyklá pít z louže a při velkém počtu zvířat ušetříte stovky litrů vody měsíčně.

7. Plavecký bazén
Pokud máte čerpadlo s dobrou filtrací, napusťte v létě bazén použitelnou vodou. Po skončení sezóny (nebo při výměně vody během sezóny) můžete vodu opět použít - například na mytí. Dávejte si jen pozor na množství chlóru, které by mohlo narušit povrch čištěných věcí.

8. Chlazení
Na slovenských náměstích se v létě stále častěji objevují takzvané ochlazovací sprchy, brány nebo postřikovače. Pokud zmoknete, dešťová voda vám neublíží. Nebude to ani v případě, že s ním přijdete do styku v horkém dni na betonovém náměstí.

9. Stavební práce
Provádíte zednické práce? Vyrábíte maltu, beton? Výsledek vašich zednických dovedností se při použití užitkové vody nezmění.

10. Prádelna
Stejně jako u bodů 4 a 5 je tato činnost podmíněna složením vody. Po konzultaci s výrobcem pračky a instalaci vhodného filtru je však vhodná i pro praní našeho oblečení.

Důležité upozornění
Nebojte se investovat do kvalitního filtru, který vám umožní používat vodu k různým činnostem. Před použitím si nechte provést chemickou analýzu od odborníka, který schválí jeho použití. Důležitou roli při zachycování dešťové vody hraje také střecha a povrch nádoby, do které voda odtéká.

Některé materiály nejsou vhodné pro zachycování vody a další manipulaci s ní. Dlouhodobé skladování takové vody se nedoporučuje - hrozí nebezpečí šíření nebezpečných mikroorganismů. Chcete-li toto riziko minimalizovat, umístěte záchytnou nádrž například pod zem, kde je nižší teplota.

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.