polystyren

Polystyren (zkráceně PS) je polymer vznikající polymerizací styrenu (vinylbenzenu). Díky svým tepelně izolačním a ochranným vlastnostem se hojně používá jako tepelně izolační a obalový materiál. Patří do skupiny polyolefinů. Existují dva základní typy polystyrenu - standardní termoplastický polystyren (těžký) a pěnový polystyren (lehký).

Polystyren se prodává pod několika názvy: Luran, Lustron, Styropor, Styrodur, Styroflex a Sagex.

 

 

Historie
Polystyren poprvé náhodou připravil v roce 1839 německý lékárník Eduard Simon. Při destilaci styraxu (pryskyřice východní ambry - Liquidambar orientalis) získal olejovitou kapalinu, kterou pojmenoval styren. O několik dní později si Simon všiml, že olej ztuhl. Předpokládal, že se jedná o oxidaci styrenu vzdušným kyslíkem, a proto pevnou látku pojmenoval oxid styrenový. V roce 1845 však anglický chemik John Blyth a německý chemik August Wilhelm von Hofmann zjistili, že stejná přeměna styrenu může probíhat i za nepřítomnosti kyslíku, a produkt nazvali metastyren. Pozdější analýza ukázala, že metastyren a oxid styrenový jsou identické sloučeniny. V roce 1866 Marcelin Berthelot správně určil, že metastyren vzniká polymerací ze styrenu.

Později bylo zjištěno, že při zahřívání samotného styrenu dochází k řetězové reakci, jejímž produktem je makromolekulární látka. Tato skutečnost vedla k současnému názvu této sloučeniny - polystyren. Německá společnost IG Farben začala polystyren vyrábět kolem roku 1931.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.